Folia bąbelkowa czy stretch – którą wybrać do poszczególnych zadań?

Sprzedaż wysyłkowa albo z własnym transportem do odbiorcy wymaga solidnego zabezpieczenia towaru. Dostarczenie uszkodzonego produktu może doprowadzić nie tylko do złożenia reklamacji przez klienta, ale też jego utracenia na rzecz konkurencji. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o pozytywne doświadczenie na każdym etapie – składania zamówienia, oczekiwania na dostawę i otwarcia przesyłki. Sprawdź, kiedy lepiej użyć folii bąbelkowej, a kiedy folii stretch!

Folia bąbelkowa – skuteczne narzędzie amortyzujące wstrząsy i drgania

Folia bąbelkowa składa się z cienkiej warstwy tworzywa z małymi pęcherzykami wypełnionymi powietrzem. Pęcherzyki występują w różnych rozmiarach, w zależności od potrzeb – na rynku dostępne są zarówno bardzo drobne, klasycznej wielkości, jak i duże “bąble” przeznaczone do ochrony bardziej odpornych przedmiotów, ale za to narażonych na przesuwanie się w kartonie. Folia bąbelkowa skutecznie chroni przed uderzeniami, wstrząsami, drganiami oraz innymi mechanicznymi uszkodzeniami poprzez amortyzację. Gęsto rozmieszczone pęcherzyki powietrza absorbują energię uderzenia, chroniąc zawartość przesyłki, a rozproszona energia jednocześnie nie powoduje pękania bąbelków. Jest średnio elastyczna, ponieważ pęcherzyki muszą zachować swój oryginalny kształt, nie mogą się rozciągać. Idealnie sprawdza się do owijania małych przedmiotów, które w czasie transportu mogłyby zostać zmiażdżone, pokruszone, połamane, zgniecione albo odkształcone. W celu unieruchomienia folii bąbelkowej owijającej produkt można użyć zwykłej taśmy pakowej.

Folia stretch – szczelnie zapakowany towar zabezpieczony powierzchniowo

Folia stretch to jednolita warstwa elastycznego polietylenu. Jest bardzo rozciągliwa, a kilkukrotne owinięcie nią przedmiotu zapewnia stuprocentową szczelność. Dzięki temu doskonale zabezpiecza przed kurzem, wilgocią i drobnymi uszkodzeniami powierzchniowymi. Folię stretch często stosuje się do łączenia ze sobą kilku paczek na paletach albo do owijania towarów niemożliwych do spakowania w karton. Dobrze sprawdza się też jako zabezpieczenie przed długą podróżą (np. w przypadku przesyłek międzynarodowych), ponieważ kilka warstw folii o wiele trudniej jest uszkodzić niż pudełko.

W praktyce bardzo często łączy się obydwa materiały i np. towary najpierw owija się folią stretch w celu zapewnienia ochrony powierzchniowej, a następnie dodatkowo zabezpiecza folią bąbelkową przed wstrząsami. Tak przygotowana zawartość przesyłki jest w stanie przetrwać nawet długą podróż w nienaruszonym stanie. Sprawdź wszystkie rozwiązania oferowane przez dostawcę taśm pakowych, folii i innych akcesoriów do pakowania.